برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : دوشنبه ۹۹/۳/۱۲

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» مقایسه قیمت فرش اکریلیک با فرش پلی استر

مقایسه فرش اکریلیک و فرش پلی استر

از جمله معروف ترین فرش های موجود در بازار فرش های ماشینی اکریلیک و فرش های ماشینی پلی استر می باشد. هر دو طرفداران مخصوص خود را دارند، و علاوه بر شباهت های ظاهری و طرح هایی که در آنها بافته می شود، تفاوت هایی دارند که در این مقاله در مورد آنها صحبت می شود.

قبل از توصیف و توضیح در مورد این دو فرش و تفاوت ها، مزایا و معایب هر کدام، باید بگویم، فرش اکریلیک از فرش پلی استر گران تر است و قیمت بالاتری دارد. مرغوب ترین فرش موجود در بازار، فرش ماشینی اکریلیک درجه یک می باشد.

الیاف اکریلیک و پلی استر چگونه اند؟

به دلیل افزایش جمعیت، برای رفت نیاز های مردم و متقاضیان محصولات نساجی اعم از پارچه یا فرش ماشینی، الیاف مصنوعی اختراع و به کار گرفته شدند. الیاف طبیعی اگرچه بی ضرر و با کیفیت می باشد، اما به دلیل کم بودن منابع طبیعی برای تامین نیاز بازار و افزایش دادن کیفیت مواد و ماندگاری آنها به صورت شیمیایی، الیاف شیمیایی و مصنوعی با کیفیت اختراع و روانه ی بازار شد. امروزه فرش های ماشینی را به وسیله ی الیاف مصنوعی و با ماشین آلات صنعتی و نساجی می بافند و ارائه می دهند.

اکریلیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اکریلیک، نوعی از الیاف مصنوعی است، که از پلیمری، به نام پلی اکریلو نیتریل تشکیل شده است. میانگین مولکولی این پلیمر در حدود 1900 مونومر می باشد. در ایالات متحده آمریکا، به پلیمری که حداقل هشتاد و پنج درصد از ماده ی تشکیل دهنده ی آن پلیمر اکریلو نیتریل باشد، اکریلیک گویند.
این نوع از الیاف بسیار سبک، گرم است و شباهت بسیاری به پشم دارد. هم چنین الیاف مصنوعی اعم از پلی استر و اکریلیک به دو صورت کوتاه و پایه بلند بر روی دستگاه های ریسندگی ریسیده می شوند. که اگر کوتاه تولید شوند، شباهت بسیاری به پنبه خواهند داشت. اکریلیک ها به صورت خام و سفید، یا به صورت رنگی یا رنگدانه تولید می شوند.
از ویژگی های اکریلیک، رنگ پذیری خوب آن است. و این الیاف قابلیت شست و شوی بالایی دارند. اکریلیک دارای خاصیت ضد حساسیت است، اما برای کسانی که حساسیت های تنفسی و آلرژی دارند، توصیه نمی شود. زیرا اکریلیک پرزدهی دارد و این پرزها ممکن است برای کسانی که آلرژی دارند، مشکل مضاعف ایجاد کند. که امروزه برای از بین بردن این خاصیت پرزدهی از تکنولوژی هیت ست استفاده می کنند، که این تکنولوژی باعث از بین رفتن پرز های فرش می شود. عملیات به گونه ایست، که الیاف تحت بخار آب زیاد ریسیده و تثبیت می شوند، و پرزها کاهش می یابند و الیاف یکپارچه تر میگردند.
اکریلیک هم چنین، نسبت به بید، روغن، چربی و مواد شیمیایی ، هم چنین نور خورشید بسیار مقاوم است و رنگ آن تغییر نمی کند.

پلی استر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

الیاف پلی استر، در واقع نخ های جذاب و درخشنده ای هستند که شباهت بسیار زیادی به نخ های ابریشم دارند. از آنجایی که ابریشم در فرش بسیار زیباست و یا فرش های ابریشمی بسیار براق و درخشنده می باشند، و در عین حال ابریشم طبیعی بسیار گران است، نخ های پلی استر به عنوان ابریشم مصنوعی در فرش های ماشینی به کار برده می شود. الیاف پلی استر نیز ، جایگزین پنبه و نخ طبیعی دارای کاربرد های متفاوتی در صنعت می باشد، که یکی از اینها صنعت نساجی است.
از مهم ترین ویژگی های پلی استر به شرح زیر است:
الیاف پلی استر، بسیار گرم، سبک و نرم است. با کشیدن دست بر روی فرش پلی استر، لطافت الیاف حس می شود و در عین حال به دلیل خاصیتی که شبیه ابریشم دارد، دست به روی آن چسبیده و به راحتی روی آن سر نمی خورد. و تفاوت آن با فرش اکریلیک را از این طریق می توان فهمید. وقتی بر روی فرش اکریلیک دست می کشید، الیاف از زیر دست شما به صورت دانه اناری رد می شود.
الیاف پلی استر، بادوام هستند و نکته ی قابل توجهی که در مورد آن وجود دارد، بهداشتی بودن و ضد حساسیت بودن آن است. برای کسانی که دچار بیماری آلرژی می باشند بسیار مناسب می باشد. قابلیت شست و شو با دست و ماشین را دارد، اما به دلیل اینکه ثبات رنگ آن به اندازه ی اکریلیک نیست، در شست و شوی با مواد شوینده ی شیمیایی الکل دار، رنگ خود را از دست می دهد.به دلیل اینکه پایه ای پلاستیکی دارد، جاذب رطوبت نیست و برای مکان هایی که در معرض رطوبت بسیار و مداوم قرار دارد، مناسب است. هم چون آشپزخانه و استخرها ....
این فرش بو نمی گیرد، الیافش در هم نمی پیچد و برای کسانی که فرشی با خصوصیات ذکر شده و در عین حال قیمت مناسب، نیاز دارند توصیه می شود.
فرش اکریلیک گران تر فرش های پلی استر است.

تفاوت فرش اکریلیک و پلی استر

1- فرش های اکریلیک به دلیل مجموعه خصوصیاتی که دارد و بهتر از مجموعه خصوصیات فرش پلی استر است، از آن گران تر می باشد.

2- سرنخ های اکریلیک واضح است و با کشیدن دست روی آن به صورت جدا جدا، بر می خورند.

3- از لحاظ ظاهری فرش پلی استر، براق و درخشنده است و به اصطلاح سا می اندازد.

4- نخ های اکریلیک در نتیجه فرش های اکریلیک، قدرت پاخوری بالایی دارد و به سرعت تخته نمی شود و برای مکان های پر رفت و آمد از فرش پلی استر مناسب تر است. فرش های پلی استر اگر در زیر، اشیا سنگین قرار بگیرد، جا بر می دارد.

5- الیاف اکریلیک مقاومت بالا و قابل قبولی در مقابل حرارت های مستقیم مثل قابلمه و اتوی داغ دارد، در صورتی که پلی استر نیاز به مراقبت بیشتری دارد و مثل پلاستیک ممکن است در برابر داغی اشیا تغییر حالت دهد.

6- فرش های اکریلیک دارای رنگ های زنده و زیبا و شفاف هستند. و فرش پلی استر، به دلیل خاصیت رنگ پذیری بالایی که دارد، دارای رنگ های متنوع تری نسبت به اکریلیک میباشد.

7- فرش پلی استر در برابر رطوبت آسیب نمی بیند و مقاوم تر از فرش اکریلیک در برابر رطوبت است.

خرید فرش درجه یک
قصد شما از خرید فرش، چه فرش اکریلیک باشد چه فرش ماشینی پلی استر، باید دقت کنید که آن را از مراکز معتبر خریداری کنید. در ضمن به برچسب پشت آن دقت کرده و فرش پلی استر را به جای فرش اکریلیک خریداری نکنید.
هستند، افراد سود جویی که برای کسب سود بیشتر، از ناآگاهی افراد سو استفاده کرده و فرش های پلی استر را با قیمت بیشتر به اسم فرش های اکریلیک به فروش میرسانند. اگر شما اطلاعاتی از جنس و ویژگی های فرش ها داشته باشید، تا حدودی می توانید تفاوت فرش ها را تشخیص دهید.
در ضمن، فرش شما باید درجه یک باشد. منظور از درجه یک این است که فرش شما نباید هیچ گونه ایرادی در دل خود باشد.
مثلا، تکرار نقشه، بریدگی، سوختگی، پوسیدگی و پارگی در فرش ، نشان از این است که فرش شما درجه چندم است و نباید به قیمت فرش درجه یک به شما فروخته شود.
برای اطلاع از شانه و تراکم و مشخصات فنی دیگر فرش های ماشینی به سایر مقالات ما مراجعه نمایید.

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  مقایسه قیمت فرش کاشان با فرش تبریز
•  شرایط بازگشت یا عودت فرش
•  حریم شخصی مشتریان فرش کاشان
•  روش نگهداری و شستشوی فرش ماشینی
•  قوانین و مقررات خرید از فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه